H E A V Y   M E T A L   O P E R A


KLYTAIMNESTRA lub Klątwa Atrydów

POWIĘKSZ (26005 bytes) POWIĘKSZ (16469 bytes) POWIĘKSZ (23213 bytes)
Heavy Metal Opera, Memmingen, Germany, 1999

Klątwa obciążająca rodzinę Atrydów ma swoje pochodzenie w okrucieństwach historii tragedii. . Thyestes kradnie żonę swego brata Atreusa, który mści się podając Thystesowi jego zamordowane dzieci jako mięso. Od tego czasu łańcuch krwi nie został złamany. Każdy potomek mścił się za okrucieństwa dokonując jeszcze gorszych masakr.

Agamemnon, syn Atreusa oraz władca Argos, poświęca swoją córkę Iphigenie bogom, prosząc ich o dobre wiatry na jego jego podróż do walki z Troją. Klytaimnestra, matka Iphigenie i żona Agamemnona, zaczyna szukać zemsty. W tym miejscu spisek tragedii się zaczyna

Wspólnie z jej kochankiem Aigisthosem, Klytaimnestra oczekuje na powrót jej znienawidzonego męża aby zrealizować swój plan. Kochankowie mordują Agamemnona, który zwycięsko powraca z wojny, podczas kąpieli. Od teraz Klytaimnestra i Aigisthos rządzą Argos siłą. Spiskowcy nie przypuszczają, że oni także padną ofiarą zemsty.

Orest, syn Klytaimnestry i Agamemnon, powraca z wygnania, na które został skazany przez jego matkę. Postanawia pomścić śmierć ojca, według rozkazu boga Apollona. Sztuczką toruje sobie drogę do pałacu i pozostaje nierozpoznany. Potem wpierw zabija Aigisthosa a na końcu swoją matkę. Ta grozi mu, że jej zemsta będzie zanim wszędzie podążać.

Orest jest sądzony przez bogów. Kiedy Apollon broni czynu Orestesa, Erinnyas domaga się jego śmierci. Żadna ze strony nie może wymusić decyzji, tak więc przewodni sędzia - Athena decyduje o losie Orestesa.

Postanawia pozostawić decyzję Orestesowi. Ten zabija się swym mieczm torturowany pamięcią po swoich rodzicach.


© Copyright 2001-2006 Labiel